Existential Housekeeping #2

Nik Timková

Curators:
Dorota Kenderová

Date/Place:
Oct 23, 2014 - Nov 16, 2014
Galéria HIT, Bratislava

Opening:
Oct 23, 2014 6PM

Veci spod rúk Nik Timkovej ležia na spoločnom základe. Levitujúcim photoshopovým zhlukom vačšinou predchádza mriežka, ktorá výsledné stretnutie zároveň ukotvuje. Je to styčná plocha i onen otrepaný „operačný stol“, renderovaný z precíteného scrollingového sabatu. Pramene syntetických vlasov splývajú ako členská karta Cut clubu s all-inclusive poukážkou do Gothic Disneylandu. Gestá z dotykových displejov sú pomazané makeupom, kde význam ich repetície ukazuje práve smerom k rituálom housekeepingu. Pochromovaná fólia chráni pozitívnu každodennú rutinu stretávania obrazov myslených s tými videnými, odkliknutými. House-keeping it real, den po dni kopírovať a vložiť, zabývať sa v obrazoch niekoho iného.
Pokračujúci stock/holmský seriál Existential Housekeeping v Hit Gallery je vedený cestou kokosového kinhin do retailových galerijných obývačiek, odených v sezónnom shutterstockovom monochróme. Obrazy tu nie sú napnuté na blindráme, ale povrazovou slučkou. Ochabnutá ruka z bieleho textilu v priestore nie je hodenou rukavicou, je len precízne povesenou existenciálnou nutnosťou. Poctivá ručná práca sa u Nik totiž nerodí na maliarskom plátne, ale na šijacom stroji. Skamenené šiltovky zaručujú patričný ochranný faktor, odrážajú svetlo z monitoru i farebné kvality jesmonitu. Hypertextovú správu možno vyčítať zmalých reliéfov, kde neotribálny motív prechádza do autorkinho monogramu NT alebo aj NY Yankees.
Nik Timková prešla MA Fine Arts at Central Saint Martin's School of Art and Design a recentne dokončila postgraduálne projektové štúdium na Royal Institut of Art v Stockholme. Paralelne sa angažuje v A.M.180 kolektívu, v rámci ktorého tvorí kurátorsku hlavičku Cut Clubu, kde prepája mladý fashion design s vizuálnym umením. Používa rozmanité materiály či média, od sádrových odliatkov ku klikaní myšou, transponuje videné a rekonfiguruje znepokojivé v internetovom rozhraní mysle.

Martina Poliačiková